Regionális együttműködés az amerikai kontinensen

Regionális együttműködés: Amerika

Organization of American States OAS – Amerikai Államok Szervezete -AÁSZ – most tartotta Argentínában a csúcs értekezletét, nagy tiltakozások közepette
Az USA szabadkereskedelmi övezet elképzelését nem fogadták el. Eredetileg a csúcs témája a szegénység és a munkanélküliség ellenes fellépés megtárgyalása lett volna.
Az USA szövetségese Mexikó, míg ellenzői Venezuela, Brazília, Argentína, Paraguay és Uruguay.
Az OAS a világ legrégebbi regionális szervezete, eredetileg még 1890-ben alapították. Jelenleg 33 tagországa van.
A hidegháború befejeztével a szervezet újból aktívabbá vált, a dél-amerikai országok demokratizálódásával az USA befolyása vitatottabb.
Bolívia, Kolumbia, Venezuela, Ecuador és Peru egy másik regionális szervezetet is az Andean Community-t az Andok országainak Közösségét.
Legismertebb Megállapodásuk az 1991-ben aláírt Kartagéna Megállapodás, mely fegyverkezés (vegyi, biológiai és nukleáris) ellenes és a demokrácia értékei mellett foglal állást.
Figyelembe véve hogy a régió országaiban a polgárháborúk és diktatórikus rendszerek váltják egymást – ez egy nagy előre lépésnek számított.
Az országok egy szabadkereskedelmi régiót is ki akarnak alakítani egymás között, de a MERCOSUR vonzása ezt valószínűleg meghiúsítja.
MERCOSUR – Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay teljes jogú tagok, míg Chile és Bolívia partner kapcsolatban vannak a szervezettel.
1991-ben alapították, a szervezet célja, hogy 2006-ra a tagországok között szabadkereskedelmi övezetet alakítsanak ki, közös jogrenddel és közös határokkal.
Mivel a tagországokban sokszor kerültek véres diktátorok hatalomra, fontos, hogy jelenleg a demokratikus államrend fenntartása a céljuk.
A szervezet koordinációs munkájának köszönhetően megnőtt az országok közötti kereskedelmi kapcsolat – és más dél-amerikai országokra (Venezuela, Peru,) is nagy vonzerőt gyakorol.
A szervezet súlya egyre jelentősebb pl. a WTO-ban is, a Cancun-i konferencián meghatározó szerepe volt.
A világ 4. legjelentősebb gazdasági erejét képviseli és reális alternatíva a dél-amerikai régióban a több évszázados USA erőfölény kiegyensúlyozására.
Az EU-val hivatalos kapcsolatokat épít 1996 óta.
NAFTA Nord American Free Trade Agreement(Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Társulás) – 1994-ben, viszonylag későn (az EU-hoz képest) USA, Kanada, Mexikó részvételével – a világ leggazdagabb szabadkereskedelmi övezete.
Mexikó gazdasági fejlettsége jelentősen elmarad a két északi partnerétől – ennek következtében az integrációs problémák jelentősek.
A szabad munkaerő áramlás nem megengedett, az illegális bevándorlás jelentős, ennek összes társadalmi és emberi következményével.
Az ipari kitelepedés az olcsó és terhelhető munkaerőre épül – ami tovább növeli az ellenszenvet a határ mindkét oldalán.
A mezőgazdasági verseny annyira tönkretette a mexikói parasztok helyzetét, hogy a Chiapas-i lázadást ma már a NAFTA következményének tekintik.
CSN – South American Community of Nations : az Andok és a Mercosur országainak együttműködési fóruma.
Cél 2014-re illetve az érzékeny termékeknél 2019-re a szabad kereskedelmi övezet kialakítása.
2004-ben alakult, Peru a titkárság székhelye, 12 tagországgal.
Dél-amerikai bankot is létre akarnak hozni.
Ez összességében annak a jele, hogy az USA dominanciája csökken a régióban.
Ipar – kereskedelem – pénzügyek (fejlődési irány)
Az amerikai kontinens értelemszerűen az USA befolyása alatt áll, de a dél-amerikai országok gazdi elszakadási törekvése jelenleg hatékonyabbnak tűnik – de ez egy nyitott kérdés – a jövő nincs megírva…
Mindenesetre az ipari termelés kihelyezése, megerősítette főleg Brazília helyzetét – a világ 5. ipari termelője. (a mezgaz, élelmiszeripar és főleg a vetőmag, műtrágya, növényvédők, génkezelt stb. modern termékeknél az USA előnye és dominanciája óriási)