Magyarország vízrajza

Magyarország folyói

Szennyezettek, hajózhatók, középső- alsó szakaszjellegűek; közepes vagy lassú folyósok, kanyarulatok, nagy a hordalék lerakódás. Folyóink többsége nem hazánkban ered, kivéve a Zagyvát. A hazai turizmusban nincs jelentős szerepük.

Duna:

Magyarország legnagyobb folyója (vízhozam alapján), 417km hosszú a hazai szakasz. Teljes magyarországi szakasza hajózható. Sétahajózások, horgászat, kompok, menetrend szerinti közlekedés (szárnyashajók), üdülőhajó forgalom és van rajta egy nemzetközi kikötő is. Vízisportok: kajak, kenu, evezős hajózás. 10-12 nap alatt lehet végighajózni egy hajótúrán. Hivatalosan fürdőzésre alkalmas (kivéve Budapest), ökoturizmus, szigetvilág, mellékágak (Szigetköz, Mosoni-dunaság).

Tisza:

Magyarországi szakasza a leghosszabb, 579km. Számos holtág és lefűződés jellemzi (morotva tó), hajózható a teljes szakasza, de a közlekedésben betöltött szerepe csekély. Tisztább a vize, kisebb a sodrása, gyorsabban melegszik fel a vize. Három hét alatt lehet behajózni. Menetrendszerinti forgalom nincs, nemzetközi hajók is csak ritkán vannak rajta.

Rába:

A gyakorlott túrázók folyója, erősen ingadozó vízállás, kajakkal és kenuval járható, esetleg evezőshajóval.

Dráva:

Határfolyó (korlátozottan hasznosítható), a nemzeti park bizonyos szakaszán is áthalad. Ökoturizmus, kajak, kenu túrák.

Sajó, Hernád:

Gyakorlottabb evezősök kedvelik.

Körös-Maros nemzeti park

Összegzés: Vannak fejlesztési lehetőségek: motoroshajók bérbeadása, kikötők építése, egyéb infrastruktúra fejlesztése pl. mosdók, szálláshelyek, kajáldák, kerékpárutak. Összeszen 3500km hajózható.

Magyarország állóvizei

Balaton:

77km hosszú, 1,5-9km széles, a legmélyebb pontja 11m, teljes vízfelülete 600km2. Vízállása erősen ingadozó. Vízparti üdülés, vitorlázás, ökoturizmus (Kis-Balaton, Tihany), horgászat.

Velencei-tó:

Elővilágban gazdag, ökoturizmus, üdülőturizmus, két nagyváros (Budapest, Székesfehérvár) közelében van, horgászat, evezőstúrák.

Fertő-tó:

320km2, amiből 80km2 magyar terület, sokáig csak minimális fejlesztés volt ott. Nemzeti park, kerékpárturizmus, sétahajók, strandok, vitorláskikötők.

Tisza-tó:

Mesterséges tó, keresztülfolyik rajta a Tisza. Üdülőturizmus, madárvilág-megfigyelések, része a Hortobágyi Nemzeti Parknak, lehet motorcsónakozni, de nem játszik olyan jelentős szerepet a hazai turizmusban.

Szelidi-tó:

Kb. 4 km hosszú, a Duna holtágából lefűződött morotva tó. Gyógyhatású (Na, kálium, jód) amit már a török kor óta használnak, gyorsan melegszik a vize, ökoturizmus (túzok fészkelőhely).

Öreg-tó, Cseke-tó:

Tapolcán vannak. Az Öreg-tó híres a vitorláséletről, sétahajókról, és a vadludak vonulás közben több, mint tízezren vannak ott.

Hámori tó (Lilafüred):

Mesterséges tó, csónakázó és horgásztó, kedvelt korcsolyázóhely.

Mályi tó:

Miskolc mellett van, bányató, ahol nemzetközi búvátúszóversenyek vannak, hideg a vize.

Orfű-tó, Abaligeti-tó, Vadása-tó, Omszki-tó (vízisípálya), Nyíregyházi tavak, Sós-tó (gyógyhatású, könnyebben felmelegszik).