Izland: gejzírek és vulkánok

Geysir és geológia

Izland területén lépten nyomon nagy kiterjedésű lávamezőkbe botlik az ember, van ahol az izzó magma ereje hatalmas sziklákat szórt szét. Az egyik leglátványosabb utóvulkáni működés a gejzír. Minden gejzír névadója másfél órára helyezkedik el az izlandi fővárostól, most azonban csak egy gejzír, a Strokkur, a Köpülő aktív.

A legrégibb gejzír, mely ismert volt az európaiak számára a Haukadalur völgyben található, és 1294-ig nyúlik vissza. Ezek működése a környező földrengésektől és tektonikai mozgásoktól függ. A 16. században egy gejzír állítólag olyan hevesen tört ki, hogy a közelben levő település beleremegett. A Geysir kitörései manapság egyre ritkábbak, általában földrengések élesztik fel alvó állapotából, ilyen volt egy 1896-os rengés, majd 1910-es, mely napi több kitörést okozott, akár 60 méterre is kilőtte a vizet, egy órán keresztül. Azonban 1916-ra a korábbi fél órás kitörések is abbamaradtak. 1935-ben megpróbálták feléleszteni a gejzírt, lyukat ástak le hozzá, mely elősegítette az aktivitást, azonban ez később megint eltömődött. 1981-ben ismét megpróbálták feléleszteni, ezúttal szappanozást is bevetettek, ezzel amikor akarták, elő tudtak idézni, akár 70 méter magas kitöréseket is. 2000-ben egy újabb földrengés beindította ismét a Geysirt, de 2003-ra már alábbhagyott a működése.

Reykjanes-félsziget

Izland délnyugati részénél található, közel a fővároshoz, egy félsziget, melynek felszíne alatt aktív vulkánrendszer található, lávamezőkkel. A területnek nagy a geotermális aktivitása is. Bár az óceán barátságtalanul viharos, a táj meg fekete és kopár, a Kék Lagúna mégis feldobja a tájat. Ez a népszerű fürdőhely, egy igen meleg tavacska, melynek a kovamoszatok festik meg a színét, vize pedig 30-40 fok körül van. Érdekes kontrasztban van a fekete háttérrel. A gomolygó gőzben az embereket még a havas esőt hozó felhők sem zavarják.

Itt találkozik az eurázsiai és észak-amerikai tektonikus lemez is, melyek folyamatosan távolodnak egymástól, és ezt itt egy kisebb szakadék, árok érzékletesen mutatja is. A kb. 18 méter széles és 6 méter mély árkon egy híd feszül, mely mutatja, hogy Izland egyik fele geológiai értelemben Amerikához, a másik pedig Európához tartozik és a két lemez lassan de biztosan távolodik egymásról.