Az ENSZ-család szervezetei

Az ENSZ-család egyéb szervezetei

Technikai együttműködést szolgáló szervezetek:

International Civil Aviation Organization 1944 – Nemzetközi Polgári Repülés
Szervezete a biztonságos repülés feltételeit és fenntartását hívatott megteremteni

International Maritime Organization – Nemzetközi Hajózási Hivatal, biztonságos hajózás (kalózkodás) és szennyezés elleni szervezet – NEM túl hatékony
És meteorológiai, posta és telekommunikáció, stb.

International Atomic Energy Agency – Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség – az atom békés felhasználására – technikai, előírási szabályozás – Paksi balesetet is ellenőrzik, de jelenleg Irakban és Iránban játszottak fontos politikai szerepet – joga van-e a fejlődő országoknak az urán dúsításhoz?

Szociális és kulturális együttműködést szolgáló szervezetek:

Egészségügyi Világszervezet – World Health Organization – WHO – statisztikák, generikus gyógyszerek, malária és egyéb elhanyagolt betegségek, szoptatás, HIV kezelésének az ára, világjárványok (madárinfluenza), de a fejlett országoknak is: cigaretta, autóbalesetek, stb. –
Fő célja, a világ minden polgára számára a lehető legmagasabb szintű egészség biztosítása, ami a teljes fizikai, szellemi és szociális jólétet és nem csak a betegség hiányát jelenti. Járványok leküzdése, legfontosabb oltások kötelezővé tétele

Nemzetközi Élelmezésügyi Szervezet Food and Agriculture Organization – FAO az éhezés és alultápláltság ellen, élelmiszer biztonság meghatározása > Codex Alimentarius, a mezgaz és a vidéki lakosság életfeltételeinek javítása, víz és csatornázás kérdései, széles körű segítséget nyújt a mezgaz fejlesztéséhez, élelmezési válság esetén összegyűjti az élelmet és eljuttatja ahová kell

UNESCO – UN Educational Scientific and Cultural Organization – ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szakosított Szervezete – fő feladatai a globalizáció negatív társadalmi következményei elleni küzdelem szervezése, az oktatás, kultúra, tudomány és kommunikáció etikai aspektusainak vizsgálata, a pluralizmus erősítése, a kisebbségek jogainak elismertetése. Az USA egy időre kilépett mert szerinte a harmadik világ érdekeit képviseli

Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja – UNDP Development Program -Alapvető feladata a világ országaiban azon kapacitások kialakításának elősegítése, amelyek révén elérhetők az ENSZ 2000-es millenniumi fejlesztési célkitűzései (MDG). Elsősorban a demokratikus kormányzás, a szegénység-csökkentés, a válságmegelőzés és helyreállítás, az energia és környezet, valamint a HIV/AIDS leküzdése kérdéseire koncentrál..

Évente Humán Fejlődési Beszámolót állít össze, amelyben összeveti a világ különböző országaiban élő lakosság életminőségének alakulását.
Az Ügyvezetője az ENSZ harmadik legmagasabb rangú tisztségviselője. A UNDP képviselet koordinálja az ENSZ egyéb segélyszervezetinek helyi tevékenységét.

UNIDO – United Nations Industrial Development Organization – Egyesült Nemzetek Ipari Fejlesztési Szervezete – Fő feladata az ipari termelékenység emelésének elősegítése a szociális fejlődés érdekében. Projekteket valósit meg a fejlődő és az átmeneti gazdaságú országokban – elsősorban Afrikában – döntően a kis- és középvállalati szektorban. Székhelye Bécs.

Az ENSZ Menekültügyi Biztosának Hivatala (UNHCR)- a menekültek védelmét szolgáló nemzetközi tevékenység koordinálására és a menekültügyi problémák megoldására. 50 éves működése alatt mintegy 50 millió embernek segített életük újrakezdésében. Jelenleg 116 országban mintegy 6 000 munkatársa segíti 17 millió menekült sorsának megoldását.

Világ Élelmiszer Program (World Food Programme)
A szervezet a rászoruló ország kormányának kérésére élelmiszer segélyt és logisztikát biztosít. Kapcsolatban áll a donor országok kormányaival, nemzetközi szervezetekkel (ECHO, EuropeAid, USAID), NGO szervezetekkel, vállalatokkal.

Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) International Labeur Org. – paritásos alapon – meghatározza a nemzetközi munkaügyi szabályokat, szociális párbeszéd erősítése. A munkanélküliségi statisztikák elveinek kialakítása – nem túl progresszív szervezet az ENSZ-en belül

International Criminal Tribunal – Nemzetközi Büntető Bíróság a volt Jugoszláviára és Ruandára – a cél elvileg, hogy a nemzetközi közösség elítélje és ha lehet megakadályozza a kisebbségek elleni népirtást és más emberiség elleni bűntetteket. Még nem hiteles, mert politikai nyomásra dolgozik, amerikai állampolgárokat NEM ítélhet el stb.

Regionális Gazdasági Bizottságok: Európai (ide tartozik az USA, Kanada, Közép Ázsia és Izrael is), Nyugat-Ázsiai, Közép-és Dél Amerikai, Távol-Kelet és csendes Óceáni Szigetvilág
Feladatuk: a térség közös gazdasági, kereskedelmi, közlekedési, környezetvédelmi stb érdekeinek felmérése, statisztikai adatainak elemzése, fejlesztési javaslatok kidolgozása

Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC -United Nations Office on Drugs and Crime ) bécsi központtal

United Nations Centre for Human Settlements – Habitat (UNCHS) – Nairobi központtal, urbanizációs, infrastrukturális és a helyi szegénység, betegségek stb.

UNICEF UN children’ fund – New York, 1946 a háború után az elveszett és elárvult gyerekek gondjait kezelte, 1989-ben kidolgozta és elfogadtatta a Gyerekek jogait meghatározó megállapodást.

UNCTAD United Nations Conference on Trade and Development (1964) a fejlődő országok fejlesztési problémáira szakosodott szervezet, gazdasági növekedés elősegítése a cél, székhelye Genf

Sok más szervezet, melyek az ENSZ céljaival foglalkoznak: női egyenjogúság, éhezés, háborúk, kriminalitás, menekültek, egészségügy stb.
Minden nemzetközi szervezet gondja, hogy tagjai érdekeit a lehető leghívebben képviselje, ugyanakkor konkrét, gyors intézkedéseket tudjon elfogadtatni. A kör négyszögesítése! A szervezetek döntési struktúrája mutatja meg, hogy melyik a szempontot helyezik előtérbe.

A Biztonsági Tanács, a Világbank, az IMF az ILO a döntéseknél az ország gazdasági/politikai súlyát veszi figyelembe – ezért kevésbé képviseli a szegény országok érdekei.
Az USA évek óta nyomást gyakorol az ENSZ-re (késik a tagdíj befizetéseivel, stb) mivel nem tudja eldönteni, hogy az egypólusú világban szüksége van-e a szervezetre – vagy unilaterálisan is lerendezheti az érdekeit.
Az ENSZ, a fejlődő országokat képviselő szervezetein keresztül – a „fenntartható gazdi növekedés” fő tanulmányi műhelyévé vált (Sustainable eco growth) és persze az összeütközések is sokasodnak.
Összességében a multilaterális nemzetközi kapcsolati rendszer bevált, hiszen nem került sor közvetlen háborús konfliktusra a nagyhatalmak között.