Az 1974/75-1982 közötti átmeneti korszak legfontosabb változásai

Az átment: 1974/75 – 1982

A keynesi gazdaság politika dinamizmusa, a belső piacok erőteljes fejlődése az 1970-es évek elejére kifullad.
1971-ben a $ aranyra váltásának megszüntetésével az USA felmondja a Bretton Woods-i pénzügyi rendszert.
1973/74-ben az olajtermelő országok OPEC, 3-szorosára emelik az olaj árát és korlátozzák az óriás olaj társaságok (7 nővér) szerepét országaikban.
1979-ben még 4-szeresére emelik az olaj árát – ezzel a fejlett ipari országokban a háború utáni első nagy gazdasági visszaesést okozzák.
A petro-$-ok viszont nem tudják elhagyni a fejlett országok bankrendszerét – hiszen a fejlődő országoknak nincs olyan bankrendszere amely képes lenne ekkora összegek kezelésére, kihitelezésére
A fejlett országok nagy bankjai (főleg az USA) Latin-Amerika országainak nyújt olcsó hitelt
Ezek a hitelek 1982-re felhalmozódnak és eladósodási válsághoz vezetnek. Több amerikai óriás bank a csőd szélére kerül.
Tehát a pénzügyi válság a fejlödőket (főleg latin-ameriakat, de Lengyelo. és Magyaro) és a fejlett országok bankjait (főleg az amerikai nagy bankokat) érinti.
A pénzügyi válság tovább rontja a növekedési lehetőségeket is, a recesszió az egész világra kiterjed.
A fejlett országokban stagfláció alakul ki, a történelemben először a termelés, a gazdasági stagnálás-visszaesés inflációs környezetben zajlik le. Ez a keynesi gazdaságpolitika kifulladását jelzi. A költségvetési hiány NEM serkenti a termelés növekedést hanem inflációt okoz.
Ez elvezet a kamatlábak emelkedéséhez és tovább súlyosbítja az eladósodást
A háború utáni sokkhatás elmúlik, a gazdi környezet és szemlélet alapvetően megváltozik.
A nemzetközi pénzügyi intézmények – Világbank, IMF – már nem az egyensúly fenntartásában, hanem az eladósodás kezelésében tevékenykednek.
A fejlődő országok megnyitják határaikat a külföldi tőkebeáramlás előtt – ezzel is próbálják az eladósodást törleszteni.
Az export kényszer újra megjelenik a fejlődő, de még a fejlett országok számára is
A tőke áramlás iránya megfordul: a törlesztések miatt és az amerikai költségvetési és kereskedelmi hiány miatt az 1980-as évek közepétől az USA vonzza magához a tőkéket – Japánból és Németo.-ból, de még a latin-amerikai országokból is.