Ásvány és gyógyvizek Magyarországon

A föld alatt hatalmas mennyiségű víz van a beszivárgott csapadékból, izzókőzetek gőzéből. Magyarország ásvány- és gyógyvizekben az egyik leggazdagabb ország. A felszínre törő vizek útközben kioldják a kövekből az ásványi anyagokat.

Geotermikus grádiens: megmutatja hogy lefelé haladva hány méterenként melegszik 1°C-al a föld hőmérséklete. Az európai átlag 33m, Magyarországon 18m.

Termálvíz: 30°C-nál magasabb hőmérsékletű.

Ásványvíz: 1 literben 1000mg oldott ásványi anyag van, ami ivásra szolgál abban 500mg.

Gyógyvíz: orvosi kísérletekkel bizonyított gyógyhatása van. Engedélyeztetni az Egészségügyi Minisztériumnál kell és több éves vizsgálatokra van szükség. Kettős vak kísérlet: a gyóygvízbe és a sima vízbe ültetett embereket megvizsgálják, hogy mennyit javult az állapotuk. Gyógyászati felhasználás: fürdőzés, ivókúra, inhaláció. A gyógyhatást fokozzák a gyógyászati kezelések pl. iszappakolás, masszás, stb.

Hazánk termál és gyógyvizeinek típusai:

  1. Egyszerű hévizek: kevés oldott szilárd anyag van benne, reumás megbetegedésekre jó, pl. Római Fürdő, Csillaghegy, Eger, Szeged
  2. Egyszerű szénsavas/savanyú vizek: 1 literben 1g-nál több széndioxid van, ásványisó tartalma csekély. Szív és érrendszeri megbetegedésekre, ivókúra formájában gyomor és emésztőrendszeri bántalmakra jó. Balatonfüred, Parád, Kékkút.
  3. Alkalikus/lúgos vizek: nátrium-hidrokarbonát ionokat tartalmaz, főleg ivókúraként alkalmazzák pl. Bükkszéki Salbus víz, Gyula, Makó.
  4. Kalcium, magnézium, kálium, hidrogénkarbonátos/meszes vizek: fő alkotórésze a nátrium, kalcium (dolomit, mészkő kioldódásából). Reumás megbetegedésekre, csontritkulásra jó, pl. Lukács, Rác, Gellért, Ludas fürdő. Szénsavas változata szív és gyomorbántalmakra is jó pl. Balatonfüred, Eger, Bükkfürdő.
  5. Kloridos/konyhasós vizek: nátruim és klór ionokat tartalmaz, reuma és nőgyógyászati betegségekre, ivókúraként nyálkahártyára jó. Hajdúszoboszló, Debrecen, Sárvár. Hasonló a hatásuk az alföldi sziksós tavaknak pl. nyíregyházi Sóstó.
  6. Keserű/ szulfátos vizek: a keserűséget a szulfát ion okozza, hashajtó hatású. Kelenföld és Budaörs határában van a Hunyadi János víz, Ferenc József víz.
  7. Vasas vizek: a vas a bőrön keresztül is bejut vagy ivókúraként pl. mohácsi Stefániaforrás, parádi Istvánforrás.
  8. Kénes vizek: reumás megbetegedésekre, bőr- és egyéb betegségekre jó. Lukács, Ludas, Harkány, Mezőkövesd.
  9. Jódos/brómos vizek: általában konyhasót is tartalmaznak, reuma, nőgyógyászati megbetegedések, pajzsmirigyre és bőrproblémákra jó. Hajdúszoboszló, Debrecen – meleg, Pesterzsébet – hideg.
  10. Radioaktív vizek: fürdő, belégzés, ivókúra. Fájdalomcsillapító, anyagcsere- belső elválasztású mirigyeket serkenti. Hévízi tó, Ludas/Gelért fürdő.

150 melegvizes gyógyfürdő van, ebből 36 speciális. Európa egyetlen barlangfürdője a miskolctapolcai. A hévízi tó Európa legnagyobb melegvizű tava. Budapest területén a Budai termális vonal mentén 100 langyos- és melegvizű forrás fakad, Budapest ezért nemzetközi jelentőségű fürdőváros. Két tucat fürdő és 13 gyógyfürdő van a területén. Az országban 39 gyógyfürdő van, amiből 20 országos jelentőségű. Napjainkban nő a természetes gyógymód iránti érdeklődés, a fürdők mellé épített élményparkok is segítik a fürdők népszerűségét. Nem hat rá a szezonalitás, a nagy fürdővárosokban a gyógyszállók kihasználtsága 80% fölött van.

Hévíz

47500m2, Európában az egyik legismertebb gyógyüdülőhely. A teljes tó vize 72 órán belül képes megújulni. A tó alját borító iszap is gyógyhatású. 50 hektáros védőerdő veszi körül, a tó amúgy is különleges képződmény, csak Új-Zélandon van hasonló. Ovális alakú, legmélyebb pontja 38,5m. 33-35°C a víz átlaghőmérséklete, nyáron 38, télen 23-25°C. Évszázadokon át csak a környék ismerte, a 18. században lett fürdőhely, az első fürdőházat a 19. században cölöpökre építették a tó fölé. Az 1900-as évek elején alakították ki a fürdő mai képét. A hévízi gyógyszálloda a két világháború között épült a strandfürdővel és az üvegtetejű fördőházzal. 1952-ben az Egészségügyi Minisztérium megalapította a Hévízi Állami Gyógyfürdőkórházat (ma Szent András Kórház). A színvonal javítása érdekében felépült a legnagyobb és legmodernebb terápiacentrum az országban. Leginkább németek jöttek oda, de voltak hollandok, angolok, skandinávok is. Ma Hévíz városa messze felülmúlja az ország egyéb turisztikai attrakcióit. A hévízi gyógykúra lényege hogy adagolják a betegeknél a fürdőzést, lassan szoktatják őket hozzá. Fontos a víz hőfoka, kémiai összetétele, iszap, levegő, radioaktivitás, éghajlat. Iszappakolás, masszás, terápiák. A kúra időtartama 2-3 hét, ami függ a betegségtől is.

Gyógyhatások:

  • víz hőhatása: legmegfelelőbb a 32-34°C, mert ilyenkor hőveszteség és hőtorlódás nélkül lehet benne lenni
  • víz tömege és állandó áramlása: a forrás körforgást végez a tóban, biztosítja a víz cserélődését. Az áramlások enyhe masszást is végeznek.
  • víz gáztartalma: széndioxid, metán, rádium gázok amik gázbuborék formájában lerakódnak a bőrön és onnan felszívódnak, segítve az életműködést.
  • víz radioaktivitása: a tó fenekén a 2-8 m-es iszapban többszörösére dúsulnak. Legfőbb részét a radon alkotja, ami fájdalomcsillapító, jó allergia ellen és nyugtatóan hat
  • a völgy levegőjének radioaktivitása: a tó vizéből távozó gázbuborék a levegőbe jutnak és ezeket belélegezve gyógyító hatásuk van
  • fürdés levegő és napkúrával egybekötve: a nagy vízfelület fokozatosan veri vissza az ultraibolya sugarakat, a fény szükséges a D-vitamin képzéséhez is.

A víz nagy tömegű és az áramlásból adódó nyomás miatt a lábból a mellkasba hajtja a vért ami így átmossa a belsőszerveket.

  • a vízben lebegő test súlycsökkenése: főleg bénulásos esetekben alkalmazzák, akik ott könnyebben tudnak mozogni
  • gyulladásgátló hatás: a tó vize antibiotikus, a víz és az iszap is kórokozómentes
  • gyógyító iszap: 6-8 m-es tőzeget fúr át a víz és abból lesz az iszap, ami ágyként béleli ki a tó alját.
  • Hévízi korpa: fontos, amit sokan kosznak is néznek. Időjárás előrejelző, eső előtt elborítja a tó felszínét.

Összefoglalva a tó jó a mozgásszervi betegségekre, kopásos, gyulladásos, baleseti vagy műtéti utókezelésekre, nőgyógyászati problémákra, bőrgyógyászati. és légzési problémákra.